Za nami je četrti teden “pouka na daljavo”, pred vrati pa velikonočni prazniki

Dragi učenci, spoštovani starši, cenjeni sodelavci.

Za nami je četrti teden, ko smo zaradi pandemije koronavirusa korenito spremenili vsakodnevne navade. Vzgojno-izobraževalni zavodi ostajajo zaprti, pouk poteka na daljavo. Ni konkretnega datuma, kdaj se bodo vrata šol na stežaj odprla in kdaj se bo zopet oglasil šolski zvonec. Vse manj je upanja, da pred prvomajskimi počitnicami, pa tudi ponedeljek,
4. maj 2020, postaja vse manj verjeten dan, ko bi šolski prostori lahko »oživeli«. Učilnice samevajo, po hodnikih in avlah je spokojno, igrišča zaradi prepovedi zbiranja, ostajajo prazna. V šoli je pravzaprav tako kot v obdobju poletnih počitnic. Opravljamo številna investicijsko-vzdrževalna dela, čistilke pa so temeljito pospravile in razkužile vse prostore. Šola je v »najboljši kondiciji« in vas z največjim veseljem pričakuje v svojih prostorih. Mislim, da čisto vsi, tako učenci kot tudi učitelji in starši, komaj čakamo, da bo objavljen datum ponovnega odprtja šol, saj bomo z največjim veseljem zamenjali pouk na daljavo s klasičnim poukom.

Teden, kar se tiče učnega procesa, je minil mirno. Strasti so se pomirile. Vsi učenci centralne in podružnične šole so dobili uporabniška imena in gesla za Office 365 in s tem brezplačen dostop do številnih Microsoftovih programov. Zadnje dva tedna je na šoli največkrat izgovorjena beseda »Teams«. Tudi mi zaposleni smo se nove platforme morali privaditi in se marsičesa naučiti. Za prvo silo nam gre in pouk oziroma razredne ure smo popestrili z videokonferencami. Učenci imajo možnost neposredne komunikacije z učitelji in s sošolci. Smo se pa v učiteljskem zboru dogovorili, da z dolžinami sej ne pretiravam. Optimalno se nam zdi, da videokonferenca traja med 10 in 15 minut učne ure (učiteljeva razlaga in vprašanja učencev), preostali čas pa morajo učenci nameniti prepisu snovi v zvezke in samostojnemu reševanju nalog. Omenjena oblika pouka na daljavo je primerna za učence predmetne stopnje, pa še med njimi se pri najmlajših; torej šestošolcih, najde marsikdo, ki ni vešč uporabe sodobne tehnologije. Zato se še vedno poslužujemo klasičnih in preverjenih poti prenosa informacij (elektronska pošta, spletne strani učiteljev, telefonski klici). Slednje se je za zelo uspešno izkazalo pri mlajših učencih razredne stopnje, saj mnogi še niso računalniško opismenjeni in bi bili zaradi prekomernih videokonferenc starši še bolj obremenjeni. Začeli smo preverjati znanje in ga na željo učencev tudi ocenjevati. Priporočil Zavoda RS za šolstvo s ne držimo v celoti, saj bi bili učenci preobremenjeni, če bi morali vse ocene pridobiti v maju in začetku junija. V iztekajočem tednu smo začeli z realizacijo dnevov dejavnosti. Na ta način učenke in učence malce razbremenimo in jih vsaj en dan v tednu odmaknemo od računalniških zaslonov. Zagotovo so se tedna od 6.-10. 4. 2020 najbolj veselili naši šestošolci, ki bi preživeli prelep teden na Koroškem, kjer smo imeli rezerviran termin v CŠOD Peca nad Mežico. Ker je vreme v tem tednu prekrasno, nebo brez oblačka, temperature nad 20 °C, v začetku tedna je bila superluna in še in še, smo vsi še toliko bolj žalostni, da je zaradi koronavirusa tabor odpadel. A s tem se bomo morali sprijazniti. Prej, ko se bomo, lažje nam bo. Tudi zame to velja, saj se vsakoletnega snidenja s prijatelji izpod Pece neizmerno veselim. Teden pa se mi bo utrnil v spomin zaradi številnih klicev in dopisov nesebičnih staršev, ki so si vzeli kar nekaj ur svojega prostega časa in pomagali drugim staršem oziroma njihovim otrokom, da so vzpostavili platformo Teams ter se vključili v videokonference. Iskrena hvala mnogim staršem za donirane računalnike in za velikonočne prehranske pakete, za katere je poskrbel lokalni podjetnik. Še kako drži, da smo močni in uspešni, če stopimo skupaj. Tudi župan Vodic, gospod Aco Franc Šuštar in direktor JP Komunala Vodice, gospod Miha Bergant, sta nam priskočila na pomoč. Ker je sodelavka v šolski svetovalni službi dobila še nekaj klicev glede potreb po računalnikih, sta omenjena gospoda zagotovila, da bo nekaj računalnikov (predvidoma štirje) na voljo do konca prihodnjega tedna.

Pred vrati so velikonočni prazniki. Velika noč je najpomembnejši krščanski praznik, za kristjane je to praznik veselja in upanja. Prazniki, ki dišijo po domačem, prazniki, ki povežejo družine in prijatelje z lepimi mislimi in prijaznimi obiski. A letos bo žal drugače. Želim vam, da v notranjem miru doživite vesele in blagoslovljene velikonočne praznike, pa kakor koli jih praznujete.

Še vedno pa velja, držimo skupaj, spoštujmo se in ostanimo zdravi. Le tako nam bo uspelo. Epidemije bo slej ko prej konec, pomembno pa je, da bomo imeli po njej krog prijateljev in ne množice nasprotnikov.

Jure Grilc,
ravnatelj